3 Ay Ömrün Kaldı Deseler…

Düşünsene, tedavisi mümkün olmayan yüzlerce hastalıktan birine yakalandığını doktorun sana söyledi, mutlak ve sonsuz gerçek öleceksin dedi ne  yaparsın?

Aslında insanının genelde geçirdiği yas evrelerinden, İnkar,Öfke,Pazarlık,Depresyon ve Kabullenme sürecindeki en son evreden kabullenmeden sonraki evreden bahsediyorum.Başka doktora gittin, neden ben dedin,iyileşirsem yalan söylemeyeceğim, muhtaçlara yardım edeceğim vs vs. dedin, bunalımlı günler geçirdin ve sonra kabullendin…Ya sonra?

“Eski dostların hepsini arardım, 3 ay ömrüm kaldığımı asla söylemeden, eski günlerden konuşur keyifli sohbetler ederdim, kalbini kırdığım insanların yanına gider af dilerdim, hayatımda eskiden anlamlı kızgınlıklar veya kırgınlıklar yaşadığım herkesi içimde özgür bırakırdım, yeniden empati kurardım. Ailemle daha çok zaman geçirir, bir çoğunu videoya almalarını isterdim, izledikçe üzülsünler diye değil, keyifli anıları hatırlasınlar diye… Daha az uyurdum mesala, çünkü şunun şurasında 5 evreyi 10 gün saysak sadece 80 defa daha güneşin ne kadar güzel doğduğunu ve battığın göreceğim. nefes aldığın gözü açık olduğun her anın ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlardım….Hızlandırılmış hayat simulasyonu olurdu bu 80 günlük süreç”

Böyle bir travmatik bir soruyu insan kendine niye sormalı?   Ertelememek için…

Bugün yapma ihtimalimiz olan bir çok şeyi ertelemek niyedir?Daha çok para kazanayım,  mesleğimde daha çok yukarı çıkayım, daha çok yoğunluk daha çok anlamsız sorumluluklar…ya sonra?

Zaman ve saat o kadar değerli ki, bir nehirde şelaleye doğru gidiyoruz ne kadar kürek çırpsak da belki denize ulaşamayacağız ama o nehrin kenarındaki ağaçlıkların, kumsalın, içindeki balıkların, yüzen çocukların, güzelliklerin farkına varmadan şelaleden düşmek gibi bir sonu haketmiyoruz.

Ertelemenin uyuşturucu etkisiyle,bitkin, yorgun,hırslı,depresif, kör yaşamaya devam ediyoruz.Alnındaki çizgiler derinleşirken ve çoğalırken içinde kalan her şeyi yap belki zaman bulamayacaksın…İnsanlar ölüm fikriyle yaşasaydı tımarhanelerde yer  bulunamazdı herhalde . Ölüm fikriyle yaşama ama ertelemeyi bırak, bırak ki keşkeli cümleler çoğalmasın…

 

 

 

 

 

 

 

Add Comment