Yereller Neden Ulusallaşamaz

Yazımın başından hemen belirteyim mevcut yerellerin ulusallaşması bu şartlarda imkansız. İmkansız olmasının en büyük nedeni yerele uygun strateji ve vizyonları uygulamamalından geçmektedir.

 

En son makro marketin konkarto istemeden önceki mağaza ziyaretlerimde bu mağazaların yakında kapanacağını tahmin etmiştim nitekim öyle oldu. Bu tahminim raflardaki boşluklardan ziyade yeterince yerelleşememenin getirdiği yanlış stratejilerden ileri gelmektedir. Makro market örneğinden gidecek olursak;

 

Ankarada başarılı olan bir marketin Antalya’da veya diğer şehirlerde başarılı olamamasının;

1)Ankarada ilgi gören yerel markaların Antalya’da ilgi görmemesi (AOÇ gibi)

2)O bölgenin ilgisi dışındaki reyonlara çok geniş yer verilmesi(Balık vs.)

3)Pazar kültürü olan O ilde pazarın nerdeyse 2 katı fiyatta ve yarı kalitede meyve sebze satışı için çok büyük metrekare ayrılması

4)Kalifiye personel çalıştırılmaması

5)Kadro için kariyer planının  düzgün set up edilmemesi

6)Uzmanlık gerektiren (Şarküteri,meyve sebze,balık,) reyonlarında uzman kadronun çalışmaması

7)Yerele uygun kategorilerin ve ürünlerin satışa konulmaması (Yörükoğlu gibi)

8)Büyük mağaza yatırımları (Soğuk hava deposu gibi)

9)Fiyat avantajını etkili satın alma, yemek kartları vs. den dolayı kaybetmesi

olarak dışardan bakan biri olarak özetleyebilirim. Bilançolarına baktığımızda çok daha ayrıntılı(envanter kayıpları,kira,mağaza yatırımları,teknoloji yatırımları vs.) maddeler yazılabilir.

Bu diğer yerel marketler için de geçerlidir.Yerel bir marketi açarken terzi gibi dikim yapmalı, sosyo ekonomik yapıdan, satın alma alışkanlıklarına bir çok kirteri inceleyerek yeni pazara girilmedilir.

 

Sadece doğru lokasyonun yetmeyeceği bu stratejide ya ulusallaşmak için herkesin ilgi göstereceği kategorileri satışa alıp ona göre dizilim yapıp ona göre fiyat ve lokasyon stratejileri gerçekleştireceksiniz yada yeterince yerel olacak o pazara yönelik ürün,fiyat, insan kaynakları istihdam edeceksiniz.

 

Bütün sorunlar yeterince yerel olamamaktan gelmektedir.Bu sorunu çözdüğünüz takdirde, pazarda diğer kriterler başarınıza destek olacaktır.

Add Comment