Private Label Ne Demek?

private label nedir

Private Label Nedir?

Private Label kısaca PL özel markalı ürünler demektir. Özel markalı ürünleri özellikle discount perekendeciler başta olmak üzere genelde büyük zincir marketler kullanmaktadır. Private Label demek aslında o satıcıya özel, ürünlerin markasıdır.

Niye Zincir Marketler dışında Private Label Ürün yaygın değil?

Büyük zincir marketlere talep fazla olduğu için yani müşteri sayısı, satışları toplamda yüksek olduğu için, üreticilerden yüksek miktarda ürün siparişi verebilmektedirler. Bu miktarda siparişler üretim bandını yormayan verimli kullanılmasını sağlayan ve üretici için maliyet avantajı sağladığı için küçük zincirlerde PL ürünleri göremezsiniz.

BİM, A101, ŞOK Türkiye Private Label Ürünleri Nelerdir?

Private Label ürünler perakendeci göre değişmektedir. Private Label olmasının sebebi de budur. Özel markalı ürünler o perakendeciye özeldir. En meşhur PL ürünler, BİM Private Label ürünler; Dost Yoğurt, Aknaz Peynir, Bili Bili Yumurtadır. Bu ürünleri BİM tek başına ürettiği gibi başka üreticilere (pınar Yöroğlu Eker Aynes Özsüt vs.) kendi reçeteleriyle (kendi ürün formülleriyle) ürettirebiliyor. A101 Private ürünler; Birşah Yoğurt- Süt , Ahir Peynir, Milkten Süt Çerezya Kuruyemiş Vera Ayçiçek Yağı gibi bir çok özel markalı ürünleri atmaktadır. ŞOK Private ürünler; Mis Süt, Mis Peynir Ayran, Boltane Reçel, Evin Ayçiçek yağı sayabiliriz.

Neden Türkiye’de BİM, ŞOK, A101, Migros Private Label Ürün Satar?

En önemli nedeni bu Özel Markalı ürünlerin bu perakendecilerin dışında hiç bir markette ve dükkanda bulamamamızdan kaynaklıdır. Birşah Ayranı başka hiç bir dükkanda bulamayız sadece A101′den alabiliriz. PL ürün müşteri sadakatini sağlar.

Private Label diğer en önemli özelliği markalı ürünlerden ucuz olmasıdır, müşteri için fiyatı satın alma kararını etkiler. Bu yüzden bu marketler PL üründe ki ucuzluk için de tercih sebebidir

Private Label Ürün Neden Ucuzdur?

Private Label ürünün ucuz olmasının en önemli nedeni, markalı ürünlere göre pazarlama maliyetinin nerdeyse sıfır olmasıdır. Şöyle düşünün Pınar yeni bir yoğurdu duyurmak yada var olan pınar markalı bir yoğurdu müşteriye hatırlatmak için bir çok kanalda reklam ve pazarlama faaliyeti gerçekleştirmek zorunda ve bu pazarlama faaliyetlerinin maliyetlerini ürün maliyetine eklemesi gerekmektedir. Ayrıca ürünün paketlenmesi Pınar Markasına özel olmalı bu da ayrı bir maliyet sebebi.

PL üründe ürün maliyetine bu giderler eklenmediği için Private Label Ürünler diğer markalı ürünlere göre daha ucuzdur.

BİM, A101, ŞOK, Migros Private Ürünleri kendi mi üretiyor?

Türkiye’de PL ürün satışında bu marketler, bazı ürün gruplarında çok ciddi paya sahipler bu yüzden örneğin Dost yoğurdu Bim’in kendi fabrikalarında tek başına üretme şansı yoktur. Ayrıca çaydan süte peynir den ekmeğe kadar bir çok kategoride Private Label Markalı ürünler mevcut her bir kategori için fabrika kurmak ve üreticşi olmak gerçekten imkansızdır. Bu yüzden bir çok PL Ürünü perakendeciler, mevcut bildiğimiz üreticilere kendi tarifleriyle ürettirirler.

İnternete Özel Private Label Ürünler Var Mıdır?

Özellikle pazaryerlerinden Trendyol ve Amazon Private Label ürünleri satışa sunmaktadır. Trendyol milla, Trendyolkids gibi üreticilere fason ürettiren Trendyol bu yolla daha ucuz ürün satışı yapmaktadır. Buradaki amaç diğer geleneksel perakendecilerden biraz farklıdır. Ve sayfalarca yazılacak bir konudur. Hatta rekabet kurumu bu konuda Trendyola tedbir kararı vermiştir.

Private Label Sadece Gıda da mı vardır Yoksa Gıda dışı Kozmetik Private Label Var Mıdır?

Private Label gıda dışı ürünler de mevcuttur. Özellikle kozmetik te çok karşımıza çıkar. Üreticiler üretim bandını doldurmak için kozmetik ürünlerde de gıda gibi deterjan gibi Private ürünler üretirler fakat müşteri tarafında özellikle kozmetikteki Private ürünler, gıdaya göre daha şüpheci yaklaşırlar bunun sebebi kozmetikte sağlıkla ilgili kısımlar daha ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden bilinen markaların açık ara üstünlüğü vardır.

Private Label konusunu sizinle paylaştım. Private Label la ilgili Türkiyede kurumsallaşmış Plat Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği vardır. Linkini buraya bırakıyorum.

Add Comment