Private Label Ne Demek?

private label nedir

Private Label Nedir?

Private Label kısaca PL özel markalı ürünler demektir. Özel markalı ürünleri özellikle discount perekendeciler başta olmak üzere genelde büyük zincir marketler kullanmaktadır. Private Label demek aslında o satıcıya özel, ürünlerin markasıdır.

Niye Zincir Marketler dışında Private Label Ürün yaygın değil?

Büyük zincir marketlere talep fazla olduğu için yani müşteri sayısı, satışları toplamda yüksek olduğu için, üreticilerden yüksek miktarda ürün siparişi verebilmektedirler. Bu miktarda siparişler üretim bandını yormayan verimli kullanılmasını sağlayan ve üretici için maliyet avantajı sağladığı için küçük zincirlerde PL ürünleri göremezsiniz.

BİM, A101, ŞOK Türkiye Private Label Ürünleri Nelerdir?

Private Label ürünler perakendeci göre değişmektedir. Private Label olmasının sebebi de budur. Özel markalı ürünler o perakendeciye özeldir. En meşhur PL ürünler, BİM Private Label ürünler; Dost Yoğurt, Aknaz Peynir, Bili Bili Yumurtadır. Bu ürünleri BİM tek başına ürettiği gibi başka üreticilere (pınar Yöroğlu Eker Aynes Özsüt vs.) kendi reçeteleriyle (kendi ürün formülleriyle) ürettirebiliyor. A101 Private ürünler; Birşah Yoğurt- Süt , Ahir Peynir, Milkten Süt Çerezya Kuruyemiş Vera Ayçiçek Yağı gibi bir çok özel markalı ürünleri atmaktadır. ŞOK Private ürünler; Mis Süt, Mis Peynir Ayran, Boltane Reçel, Evin Ayçiçek yağı sayabiliriz.

Neden Türkiye’de BİM, ŞOK, A101, Migros Private Label Ürün Satar?

En önemli nedeni bu Özel Markalı ürünlerin bu perakendecilerin dışında hiç bir markette ve dükkanda bulamamamızdan kaynaklıdır. Birşah Ayranı başka hiç bir dükkanda bulamayız sadece A101′den alabiliriz. PL ürün müşteri sadakatini sağlar.

Private Label diğer en önemli özelliği markalı ürünlerden ucuz olmasıdır, müşteri için fiyatı satın alma kararını etkiler. Bu yüzden bu marketler PL üründe ki ucuzluk için de tercih sebebidir

Private Label Ürün Neden Ucuzdur?

Private Label ürünün ucuz olmasının en önemli nedeni, markalı ürünlere göre pazarlama maliyetinin nerdeyse sıfır olmasıdır. Şöyle düşünün Pınar yeni bir yoğurdu duyurmak yada var olan pınar markalı bir yoğurdu müşteriye hatırlatmak için bir çok kanalda reklam ve pazarlama faaliyeti gerçekleştirmek zorunda ve bu pazarlama faaliyetlerinin maliyetlerini ürün maliyetine eklemesi gerekmektedir. Ayrıca ürünün paketlenmesi Pınar Markasına özel olmalı bu da ayrı bir maliyet sebebi.

PL üründe ürün maliyetine bu giderler eklenmediği için Private Label Ürünler diğer markalı ürünlere göre daha ucuzdur.

BİM, A101, ŞOK, Migros Private Ürünleri kendi mi üretiyor?

Türkiye’de PL ürün satışında bu marketler, bazı ürün gruplarında çok ciddi paya sahipler bu yüzden örneğin Dost yoğurdu Bim’in kendi fabrikalarında tek başına üretme şansı yoktur. Ayrıca çaydan süte peynir den ekmeğe kadar bir çok kategoride Private Label Markalı ürünler mevcut her bir kategori için fabrika kurmak ve üreticşi olmak gerçekten imkansızdır. Bu yüzden bir çok PL Ürünü perakendeciler, mevcut bildiğimiz üreticilere kendi tarifleriyle ürettirirler.

İnternete Özel Private Label Ürünler Var Mıdır?

Özellikle pazaryerlerinden Trendyol ve Amazon Private Label ürünleri satışa sunmaktadır. Trendyol milla, Trendyolkids gibi üreticilere fason ürettiren Trendyol bu yolla daha ucuz ürün satışı yapmaktadır. Buradaki amaç diğer geleneksel perakendecilerden biraz farklıdır. Ve sayfalarca yazılacak bir konudur. Hatta rekabet kurumu bu konuda Trendyola tedbir kararı vermiştir.

Private Label Sadece Gıda da mı vardır Yoksa Gıda dışı Kozmetik Private Label Var Mıdır?

Private Label gıda dışı ürünler de mevcuttur. Özellikle kozmetik te çok karşımıza çıkar. Üreticiler üretim bandını doldurmak için kozmetik ürünlerde de gıda gibi deterjan gibi Private ürünler üretirler fakat müşteri tarafında özellikle kozmetikteki Private ürünler, gıdaya göre daha şüpheci yaklaşırlar bunun sebebi kozmetikte sağlıkla ilgili kısımlar daha ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden bilinen markaların açık ara üstünlüğü vardır.

Private Label konusunu sizinle paylaştım. Private Label la ilgili Türkiyede kurumsallaşmış Plat Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği vardır. Linkini buraya bırakıyorum.

Antalya’nın En İyi 9 Dondurmacısı

antalya en iyi dondurmaları

Dondurmayı dört mevsim yiyen biri olarak size Antalya’daki en iyi dondurma dükkanlarını paylaşacağım.

Hazır paketli Algida, golf gibi dondurmaların süt oranlarının çok düşük olmasından dolayı daha sağlıklı dondurmayı ya evde yapacaksınız ya da kaliteli dondurmacılardan dondurma satın almayı tercih etmelisiniz. Dondurma tarifleri yerine bu yazımda Antalya’nın meşhur dondurmalarından ve dondurmacılarından en az beğendiğimden en çok beğendiğime göre sırayla bahsedeceğim.

9- Nur Pastanesi, Konyaaltı

nur pastanesi antalya

Nur pastenelerine girince ilk duvarda hürriyet pazar ekinin “Türkiyenin en iyi dondurmacıları”  ilk sayfasının fotokopisini görürsünüz. Başarılı mı evet ama mükemmel değil. Kavunlu ve yanık dondurmaları iyidir. Fakat meyveli dondurmaları tadından anladığım tamamen tatlandırıcılarla yapılmıştır. Korkutelinden çıkmış çok eski bir markadır. 10 larca şubesi bulunmaktadır. Franchise yani bayilik sitemiyle büyümektedir. Ambiyansı bulmak zor ;en ünlü şubesi Konyaaltı Altınkumdakidir fakat ama oturduğunuzda sandalye minderleri o kadar kirlidir ki, temizlikten genelde iyi not şubelşeri almamıştır.

Nur Pastanesi Nerede?

Adres: Gürsu Mah. Gazi Musta Kemal Bulvarı 97/1 Konyaaltı/Antalya

8- Giliğ Dondurma, Korkuteli

-Korkutelinde doğmuştur. Dondurmaları keçi sütüyle yapılmıştır. Yanıksı dondurmanın mucidi olarak bilinir. Dondurmaları lezzetlidir. Korkuteline yolunuz düşerse karamelli ve yanık dondurmayı deneyebilirsiniz.

Giliğ Dondurma Nerede?

Adres: Kiremitli Mah. Merkez Caminin yanında.

7- Çılgın Dondurmacı, Lara

-Dondurma işini bir eğlenceye dönüştürmüş Antalyada turistlerin gözdesidir. Çılgın Dondurmacı Kalbimsin şarkısıyla 9 milyona yakın izlenme almıştır. Sahibi sosyal medya fenomenidir. Klibin linkini buraya bırakıyorum . Kahraman Maraş dondurması yapar. Servis yaparken eğlendirir.

Çılgın Dondurmacı Nerede?

Adres: Lara Akkapark, Yeni Turizm Yolu Kunduköy / Antalya

6- Arıkan Pastanesi , Manavgat

yanık dondurma manavgat

Arıkan pastanesi Manavgat’ta tarihi çok eski bir pastanedir. Yanıksı dondurmasıyla ünlüdür. Fiyatı makul , sahlepi boldur. Baklava üstü, yada fıstıklı ceviz üstü yanıksı bir dondurma sizi mutluluktan uçurur. Kakaolu yanıksı dondurmayı da yemenizi tavsiye ederim.

Arıkan Pastanesi Nerede?

Adres: Aşağı Pazarcı Mah. No:41/B, Atatürk Cd Manavgat

5-  Akdeniz Dondurma, Muratpaşa

akdeniz-yanıksı dondurma

Antalya’nın bilinen en eski dondurmacılarındandır. Topu 3,5 TL’dir. Dondurması başarılı çeşidi çok değildir. Antalya’nın bir çok ilçesinde toplam 11 şubesi bulunmaktadır. Şubelere merkezden gönderilmektedir. Karamelli ve bisküvili dondurması çok lezzetlidir. Diğer pasta ve tatlıları da yiyebileceğiniz mekanda, özel ünleriniz için ve bayramlarda şerbetli tatlı siparişinizi verebilirsiniz

Akdeniz Dondurma Nerede?

Adres: Ali Çetinkaya Cad. No:24 Muratpaşa / ANTALYA

4- Dondurma Dükkanı , Konyaaltı

dondurma dükkanı antalya

Dondurma dükkanın sırrı, dondurmalarında hiç bir aroma renklendirici katkı maddesi kullanmaması. Çok yenilikçidir. Hiç aklınıza gelmeyen meyvelerden dondurma yapan, menüsünde 80 çeşit dondurma bulunduran Antalyanın en ünlü dondurmacısıdır. Pazarlamacıları harikadır. Bilboardlarda dönemsel yeni ürünleri bol bol görebilirsiniz. Dondurmayı yerken sanki o meyvenin orjinalini yediğinizi hissedersiniz ancak dondurmaları buzlu gibidir . Saf meyvenin dezavantajı bu olsa gerek.

Dondurma Dükkanı Nerede?

Adres: Gürsu Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:15-B Konyaaltı, ANTALYA

3-Belkıs Dondurma

Belkıs Dondurma Kepez

Belkıs dondurma yiyebileceğiniz en iyi dondurmaları Belkıs Dondurmada tadabilirsiniz. Taze meyvelerden dondurmayı yapar. Mekan salaş ve küçüktür. Kaldırımdaki masalarda  kavunlu, bal kabaklı, bademli ve tahinli dondurmayı tatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Belkıs Dondurma Nerede?

Adres : Özgürlük, Özgüven Apt, Namık Kemal Blv. No:86/B Özdilek Avm karşı çaprazı

2- Bella Gelateria, Konyaaltı

bella-gelateria-dondurma

İtalyan dondurması yemek isterseniz, ilk aklınıza gelecek yer Bella Gelateria olmalı. Dondumaları çok lezzetlidir. Çocuklar için özel bir bölümü vardır.Onlara özel sandalye masalarla dondurma keyfini ikiye katlayabilirler. Naneli ve nutellalı dondurmasını tatmanızı tavsiye ederim. Antalyadaki şuanda topu en pahalı dondurmacı Bella Gelateriadır.Topu 6 TL kilosu 90 TL dir Dondurmanın. Süt fiyatları artmış olsa da bu kadar fiyat bence yüksek.

Bella Gelateria Nerede?

Adres :Gürsu, 19/A1, Anadolu Cd,

1-Konak Dondurma, Konyaaltı

keçi sütlü dondurma

Bu kalitede bir dondurmayı daha önce tattığımı düşünmüyorum. Yılların Kahramanmaraş dondurmalarından MADO , EDO vs. dahil. Elmalı’da kendi çiftliklerinde ürettikleri keçi sütünden yapılan dondurmalar Antalya’da bir çok şubeye dağıtılmaktadır. Favorim tahinli dondurmasıdır. Külahta 2 top dondurma alacaksam üste tahinli alta yanıksı koyduruyorum bir birinin tatlarını bastırmasınlar diye. Muazzam bir lezzet. Servisleri ve mekanları temizdir. Dondurma dışında waffle ve cheesecake tadına bakabilirsiniz. Cheesecakeleri de dondurmaları kadar iddialıdır.

Konak Dondurma Nerede?

Adres : Liman Bahçesi, Boğaçayı Caddesi, İrfan Bey Apt, No: 2, Konyaaltı / Antalya

 

İstanbul’da En İyi Nargile Mekanları

istanbul-nargile-cafe

Bugün size istanbul’da en iyi içebileceğiniz nargile mekanlarından bahsetmek istiyorum.

Erenler Nargile, Fatih

Tarihi bir çarşının içerisinden girilen mekanda söyleyebileceğiniz en iyi iki tane nargile Üzümlü ve Cappuccinoludur.

Üzümlü nargileyi içerken az şekerli bir türk kahvesiyle içmenizi tavsiye derim. Üzüm tadını destekler, rahat içiminize yardımcı olur.

Cappuccinolu nargile ağırdır. Yeni başlayanlar için tavsiye etmeyeceğim kahveli nargile, nargile bittiğinde dahi saatlerce aldığınız nefesin kahveli olduğunu hissetmenizi sağlar. Bu nargileyi fresh bir içecekler portakal suyu yada fanta gibi içererek aromasını kırabilirsiniz. Terletmez:)

Erenler nargile salaştır. Fiyatları iyidir. Nargilenin yanında içeceğiniz herhangi bir içeceğin fiyatı 5 TL’yi geçmez. Bugünlerde nargile yasak olsa ilk gideceğiniz nargile mekanlarından biridir.

Kadıköy’deki Rembetiko derler ama beklentiyi yükseltmeyin. Klasik elfakher tütünleri vardır. Sizi servisiyle veya nargile tadıyla şaşırtacak bir mekan değildir.

Karaköy-Tophane Nargilecilerinde fresh nargileleri tercih edebilirsiniz. Üzüm nane, nane limon gibi nargile tütünleri sizi mutlu edecektir. Naturel nargilelerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. Cep yakar ödediğiniz hesabın %90 ı nargile olur 200-300 TL lere var natural nargilenin içimde alınan aroma tadında herhangi bir belirgin desteği yoktur. Bu bölgede içeceğiniz nargile, sürekliliğinde bütçenizde büyük delik açar. Ayda bir içmenizi tavsiye ederim.

Sadık Paşa Konağı /Kadıköy

Polina veya damla sakızı – nane aromalı nargile tütünlerini seçmenizi tavsiye derim. Güzel ve salaş mekandır. Temizdir.(Lavabosu odunlukta olması haricinde) sadece burada nargile ve içecek servisi edilmektedir. Yemek yoktur.

İstanbul’da bir çok yerde nargile içtim fakat aradan geçen 2 yılda nargile ve nargile cafelerin hala yasak olmasından dolayı mekanları nerdeyse unuttum. Bu yüzden ksıa bir süre evde nargile hazırlama ve evde nargile keyfi nasıl yapılır videolarını ve yazılarını çekmiş olacağım.

Nargile lüks bir hobi olmamasına rağmen, ünlü semtlerde ünlü shisha cafeler astronomik fiyatlarla nargile satışı yapmaktadır. Ayrıca bu lüks mekanlardaki nargilelerin tadımları da çoğu zaman beni hayal kırıklığına uğratmıştır.

Umarım yasaklar biter ve kapalı nargile cafeler açılır.

Yakınında Ne Var?

Civar.com | Yakınında Bul!

“AVM’nin önünde takım elbisenin altına siyah x large bir yelek bulmak istiyorum ama hangi mağazada var?” yelek yerine hangi ürünü koyarsan koy , dediğiniz oldu mu?

Bugün arkadaşımın, eşimin doğum günü ne alsam ama hemen akşama kadar lazım” doğum günü yerine düğün yıldönümü vs. hangi özel günü koyarsan koy, dediğiniz oldu mu?

“İnternetten sipariş veriyorum bir türlü bedeni rengi boyu numarası kalitesi tutmuyor deneyerek alsam dokunsam” dediğiniz oldu mu?

“Şimdi sipariş vereceğim 3 günde gelecek bir de ya evde yoksam” dediğiniz oldu mu?

“Kargo gelirken hırpalamış kırmış kutusunu bozmuş “ dediğiniz, hayal kırıklığı yaşadığınız oldu mu?

” İnternetten aldığımı beğenmedim bir de iadesiyle le mi, iade onayıyla mı , geri bankaya ödemesiyle mi uğraşacağım dediğiniz hatta boşver idare ederim” dediğiniz oldu mu?

Üstüne üstlük “Aynısı internette daha ucuz” dediğiniz ürünün aslında etrafınızdaki bir çok mağazada internetten daha ucuz olduğunu bilseniz…

Teknolojileri inanılmaz , güncel stoklarla ve fiyatlarla gösteriyor. Düşünsenize raftaki stokları size canlı canlı “bak burada bu var” diyor.

Türkiye’de ilk defa böyle bir siteyi kullandım. Hatta Dünyada da ilk

Civar.Com

Yakında bul, ucuza al sloganıyla konum bazlı ürün arama motoru Civar.com çok işime yaradı desem. Dayım büyük beden ayakkabı, gömlek ve pantolona ihtiyacı var, arkadaşım Süleyman kedi besliyor ve yaş mamayı her yerden ve her markadan almak istemiyor hem ucuz olsun hem sağlıklı olsun istiyor, yeğenlerim fotoğrafçılığa ilgi duyuyorlar nikon 50 mm lense ihtiyacı var, ben diyet yaptığım için glutensiz makarna canım çekiyor hammaddesi buğday haricinde yapılan mercimek, nohut , kinoa unlarıyla krep yapma derdindeyim:) bir de balıkçılığım var levrek ve kuzu avı için ; sahte yemlere ihtiyacım var….Saymakla bitmeyen acil ihtiyaçlarımızı çözüyor.

Hepsi yok ama sanki binlerce kategoride milyonlarca ürün olacak. Yolda gördüğünüz bilimum dükkan mağaza elinizdeki telefonda…

Ben çok sevdim. Bu buz dağının görünen tarafı gibi…

Hayırlı olsun…

Sen ve O

Sen şarapsın, klasik müzikle içilmesi keyifli, o rakı, arka fonda çalan “veda busesi“ni yanına meze eden …

Sen yapay bir orkidesin, plastikten, cansız, o bir kaktüs belki dokunmaya cesaret edilmez ama doğaldır meyve bile verir…

Sen Ankara havasısın, düğünlerde çalınan bol bol müziğinle eğlenilen, o bir “efelerin efesi” türküsü, zeybekle oynanan, morarıncaya kadar yere vurulan dizlerin  türküye kaptırdığı…

Sen çam ağacısın, Allahüekber dağlarında yanında ot yeşertmeyen,  o toros dağlarının yamaçlarında soyu tükenmek üzere olan sedir…

Sen ,dile pelesenk edilmiş, nerdeyse her cümlenin başında herkese kullanılan “cicim”, “tatlım” sözcüğüsün, o  bir tek sevdiğine kullanılan , ondan başkasına kullanılması zul görülen  “canım” kelimesi…

Sen  durgun bir gölsün yüksek baraj duvarlarının arkasında sakin, o debisi yüksek, yüzülmeye bile korkulan azgın bir nehir…

Sen huzurlu evinde sakin sakin kitap okurken, o aranızdaki uçuruma hesap sormaya gitti…

Tarifi Mümkün Değil

İlk defa başlığını atmadan yazmaya başladım.Karmakarışık aslında sana yazmak istediklerim. Duygularımın karışıklığından bahsetmiyorum karışık olan sana nasıl izah edeceğimle ilgili hiç değişmeyen o duyguyu…

Uçakta bazen ani bir iniş yaşarsın, yada arabayla yolda giderken hızlı bir şekilde ufak bir yamaç çıkar sonra hemen inersin, bir garip hissedersin ama adını koyamazsın…İşte öyle bir duygu…

Özlediğin zamanlar kullandığın parfümün kokusu burun direklerini yıkar, yada rakının tadını, kekremsi şalgam suyuyla birleştirirsin …İşte öyle bir duygu…

Bir gün şekerin düşer, tansiyonun düşer gözün kararır bayılırsın.Birkaç saniye yada dakika farkında değilsindir bayıldığının. O bir kaç dakika anlamazsın sana ne olduğunun…Adını koyamazsın…İşte öyle bir duygu…

Kafamı yastığa koymuşum.Ellerimi sıkıca tutmuş iki numaralı gülüşünü atmışsın bana…Rüyadasın.O kadar samimi ki o kadar sıcak ki rüya mı gerçek mi anlamazsın…İşte öyle bir duygu…

Hayatında başka biri var.Ve mutlu olduğunu hissediyorum.Aniden mideye bir sancı girer. Kalp ağrısı mıdır mide sancısı mı, mutlu musun üzgün mü bilemezsin…Karışmışsındır…İşte öyle bir duygu…

 

 

 

Antalya’nın En İyi 10 Nargile Mekanı & Cafesi

Antalya’da bol dumanlı nargile içmek isteyenler için bir kaç mekan önerim olacak.Bu mekanlar bizzat defalarca denenmiş nargile tütünün kalitesinden mekanın servis ve közleme sıklığına kadar değerlendirilerek sıralanmıştır.

 

10) Cafecix

Cafecix denilince ilk akla gelen nargile tütünü nakla şeftali ve nakla cappucino’dur.İlk zamanlar çok iyi nargile kalitesine ulaşmışsa da son zamanlarda değişen tütünler ve nargile şefleriyle sıralamada en sonuncu olmuştur. Bu listeye girmesinin en önemli sebebi bir zamanlar çok iyi nargile kalitesi ve sabah saat 9 da dahi nargile servisi edebilmesiydi. Fakat zamanla tütnler bozuldu müşteri ilişkileri bozuldu servis ve çalışanlar değişti.

Adres: Güvenlik Mah. 281. Sk. Muratpaşa, Antalya

 

9)Food in Box

En pahalı nargileyi Antalya’da nerde içersin denilince akla ilk o gelir. Social smoke nargile tütününde adalyaya kadar bir çok nargile çeşidini menüsünde bulabilirsiniz. Fiyatlar yüksek közlemesi sıfıra yakındır. Lezzet olarak ortalamadır.Yoğunluktan dolayı ilgi zayıftır. Nargile içicisi ilgi ister tütünler hakkında sohbet ister, yoktur…Mekan Konyaaltının en değerli yerlerinde birindedir.Deniz görür.

Adres:Gürsu Mahallesi, Akdeniz Blv. No:182,

 

8)Dialogue Cafe

Büyük beklentilerimin olduğu ancak tam anlamıyla karşılamayan mekandır. Nargile cafe değildir nargile içilir. Son zamanlarda tütünlerindeki kalite özellikle nakla şeftali orjinal değildir.Nargilecileri iyidir sohbet vardır. Közleme başarılıdır.

Adres: Arapsuyu Mah. Belediye Cad. Kaymaz Apt. No:9/A Konyaaltı

 

7)Piri Paşa Kahvecisi

Günün her saati nargile bulabileceğiniz mekandır. Kepezde nargile cafeler az olmasına rağmen piri paşa kahvecisi özdür. Kanal boyunda otogarın karşısındaki mahallede bulunan piri paşa kahvecisinde el fakir nargileleri kolayca tadabilirsiniz. İki girişimci kadın tarafından kurulan Piri Paşa Kahvecisinde ne isterseniz vardır. Favori nargilemiz bisküvidir. Gayet başarılıdır.Hiç mekan benim elimi kömürle kirletemem demezler hemen nargilenizi yaparlar.

Adres: Kanal Mahallesi Ahmet Vefik paşa Caddesi no:102 Kepez

 

6)Galliote Cafe

Canlı müzik eşliğinde nargile içmeye ne dersiniz? Galliotte cafe size tam bunu sağlıyor. Alkolle nargile içmek isteyenler için iyidir. Sipsileri başarısızdır. Közleme orta derecededir. Naturel nargileleri başarılıdır. Polina nargile tütünü karışımı en güvenli limandır.

Adres: Liman Mahallesi, 32. Sk. 2/1

 

5)Mokka Cafe Manavgat

Mokkaların nargile konusunda en iyidir. Irmak kenarında nargile içmek isterseniz Manavgat’ın en iyi nargilecisi Mokka Cafedir. Adalya tütünlerinde uzmandırlar.Bol dumanlı nargile içmek istiyorsanız bir lady killerdan daha iyisi bu mekanda içilemez.Mekan küçük olmasına rağmen nargile menüsü oldukça geniştir.Közleme giriş kattaysanız başarıldır.İkinci kata oturmuşsanız sürekli garsona hatırlatmanız gerekir.

Adres:A. Hisar Mahallesi, 4517. Sk. No:34 Manavgat

 

4)Oset Cafe

Oset Cafe Antalya’da ilk 4 e girmeyi hakeden mekandır.Soğuk bir bira ve canlı müzik isterseniz oset cafeyi tercih etmelisiniz. Ortamı kalabalık közlemesi iyidir. Sunumları başarılı tavsiyeleriyle içtiğiniz nargileden zevk alırsınız. Tango mango güzel bir tercih olabilir. Buzlu marpuçları her ne kadar ben tercih etmesem de popülerdir.Çalışanları samimidir. Güler yüzle karşılanır ve uğurlanırsınız. Genelde kalabalık olduğu için yer bulmanız zordur ama Osetin müdürü bir şekilde size yer bulur, kırk yıllık müdavimiymişsiniz gibi karşılanırsınız.

Adres:Altınkum, Gültekin Apt, Gazi Mustafa Kemal Blv., 

 

3)Kaleiçi Kahvecisi

Adında kaleiçi geçtiğine bakmayın eski lara yolundadır. Közlemesi çok başarılıdır. Nargile içerken oyun oynamak isterseniz yada alkollü bir içecek de olsun derseniz mekan tam size uygundur. Nakla grubu çok iyidir. Orjinaldir. Son zamanlarda piyasada bulunan çakma tütnleri dükkanına sokmaz. Kalabalıktır. El Fakher tütünlerinden üzümü de burada denerseniz pişman olmazsınız.

Adres:Şirinyalı Mahallesi, Lara Cd. No:68

 

2)Voswos Garage

Wosvos benim ilk göz ağrımdır. Nargilecileri candır.Mekana bir kere gitmeniz yeterlidir. Size ikinci gelişinizde isminizle hitap ederler. Ice bonbon favorilerindedir. Şerbetli tütün markaları başarılıdır.Közleme iyidir.Burası nargile cafe değildir aslında ellerini kollarını bağlayan  nargileyi ön plana istedikleri kadar ön plana çıkaramamalarıdır. Konseptin bozulmasını istemeyen işletmeci maşa vermez. Akşamları gidilmesi gereken mekandır gündüzleri pek tadı yoktur.

Adres:Altınkum, Gazi Mustafa Kemal Blv. No:50

 

1)Çay ve Ötesi Toros

Ve listenin birincisine geldik.Sadece 1 yıldır açık olmasına rağmen gönlümü fethetmiş nargile cafedir. İşletmecisi nargileye verdiği önem üst düzeydedir. Sürekli denemeler yapar, yeni tütünlerin tadılmasını sağlar, beğenmediğiniz tütünü hemen değiştirir.Yeniliklere açıktır. Sürekli yorumları alır ve kendini geliştirir. Touch Me – Damla sakızı, ötesi spesiyal, Redbull cola limon içilesi nargilelerindendir.

Adres:Toros Mahallesi, Pınarbaşı Caddesi, Göksel Apartmanı, No:33/A-1 Konyaaltı/ANTALYA

 

 

 

Seni Arıyorum

Kekik kokan dağ yollarında patikalarda yüzüme tatlı tatlı vuran meltem rüzgarlarıyla seni,senin kokunu arıyorum…

Orta Anadolu’un çıplak ovalarında, memleketimin dört bir yanında, Edirne’den Kars’a,  samimiyetin aşındırdığı memleketimin yollarında belki de buralardan geçmişsindir diye seni,senin kokunu arıyorum…

Yanımdan kırkikindi yağmurlarından kaçan beyaz bir güvercin geçti, her bir kanat çırpışında, doğanın orkestrasına hibe ettiği sesinde, belki de güvercinin ayaklarına bağlanmıştır diye bir mektupta seni arıyorum…

Kitaplarda değil, kitaplıktaki eski kitap kokusunda, yazılmış çizilmiş destanlarda değil destanın ulaşılamayanında, edebiyat dergilerindeki başlıklarda yada sayfanın tam ortasında yazan alıntıda seni arıyorum…

Tiryaki olduğun sigaranın dumanında, kadeh kaldırdığın rakının tadında, tuttuğun kadehin parmak izlerinde, oturduğun bankta güneşlendiğin sahilde, seni arıyorum…

Kalabalıkların fethettiği meydanlarda, yada bir tek insanın bile geçmeye cesaret edemediği ıssız ormanlarda, sessizliği ve sakinliği seversin ya, sadece su sesinin hakim olduğu derelerde seni arıyorum…

Bazen hayvant bahçesinde, bazen barınaklarda, hayvanları çok seversin ya köyümdeki ağılda sevgin delil bırakmış mı diye seni arıyorum…

Seni ararken yıllar geçiyor, ben seni sen beni görmeden yaşlanıyoruz farkındasın değil mi?

 

 

 

 

Adalya Nargile Tütünü

Uzun zamandır nargileyle ilgili yazmadığımı farkettim, hergün içen biri olarak bugün adalya tütünlerinden bahsedeceğim.

 

Adalya tütünü tamamen yerli ilk amacı yurtdışına ihraç olan bir marka. İzmirli bir marka, duman kalitesi olarak al fakher in çok üstünde lezzet olarak 3 saat içsenizde bitmeyen türden bir tütün. En çok sevdiğim 3 çeşidini sizlerle paylaşacağım

TOUCH ME

Touch me bir çok adalya çeşidi gibi fresh bir tadı var. İkinci köz değişiminden sonra tadına daha iyi alabileceğiniz bu tütnde ekzotik tatlar mevcut. Naneyi ilk içişinizde çok keskin hissetseniz de devamında diğer tatlar dans ediyor:)bu bir karışım tütün  ve içerisinde mango ve ananas tadını rahatlıkla alabiliyorsunuz. Duman olağan üstü başarılı. Fakat firma yurt içine şuan için bu tütünü vermediği için çok fazla taklidi mevcut taklidinde resmen kolonya tadı alıyorsuz duman kalitesi bayreynden daha kötü.

 

AMAZON

Amazon yine fresh bir tat.Duman touch me nin bir tık altı, tad olarak al fakher seftali ve nane karışımı. Yine bu tadda da 2. közü beklemeniz gerekiyor. Sıralamada 2. sıraya koyabileceğim bir tad. Nakla şeftaliden çok daha hafif bir tada sahip…

 

TARÇIN SAKIZ

Bunun resmi adı nedir bilmiyorum ama tad olarak vivident ve tarçın tadı olarak düşünebilirsiniz. Tarçın tadı oldukça yoğun. Kış aylarının vazgeçilmez tadı olabilir.Başarılı bir tütün Duman kalitesi başarılı.Yine keskin nane tadı burunlarınızı açacak düzeyde:)

Hayat Devam Ediyor

Sabah saat 7:00 sana sarılmadan uyansam da hayat devam ediyor…

Saat 9:00 Kahvaltı masasına meyve salatası kuru incir ve ceviz koymuşsun. Hayat dinç devam etsin diye süt içiriyorsun bana bir annenin çocuğuna süt içirdiği gibi şevkatle…

Saat 9-12:00 arası seni özlüyorum arada burç yorumlarını ve kişik testlerini mesaj olarak atıyorsun ve beni güldürüyorsun. Sen beni her zaman güldürürsün zaten…

Saat 12:00 beraber yemek yemek istiyorum.İkimiz de yemek için yaşayanlardanız.Sen zeytinyağlıyı çok seviyorsun ben mantıyı…Bir hayal bu sen mantıyı da yapmışsın zeytinyağlı barbunyayı da ikisi de muhteşem…Tek başına yemekten, sadece kendine yemek yapmaktan nefret ettiğini masada o kadar belli ediyorsun ki…Masamıza sevgi ve neşe dolmuş, yemeklerle beraber sevgiye ve mutluluğa doyuyoruz…Hayat devam ediyor…

Saat 14:00 kahve içmeye bayılırsın sade ve sert…bense daha yumuşak ama şekersiz. Bu senin için rutin bir keyif benimkiyse seninle içerken muhteşem bir haz. Sohbetin ve gülüşün kahvemi o kadar yumuşatıyor ki nerdeyse bir dikişte bitireceğim…Kırk yıl hatır mı? 40 dakika 40 ömür gibi…Hayat devam ediyor…

Saat 15:00 damarlarım kafeine doymuş kafein; mutluluk hormonları serotinin,endorfin,dopamin ve oksitosinle dans ediyor…Eksiksiz 4 hormon da salgılanıyor çünkü sen eksik değilsin çünkü sen varsın damarlarımda…Hayat devam ediyor…

Saat 16-19:00 Yine özlemeye başladım seni.Dersin ya dokunmadan hissedilir mi, insanoğlunun doğuştan bu yana en çok ihtiyacı olan temel yaşam ihtiyacını, sarılmayı istiyorum sana…Sabırsızlanıyorum… Hayat devam ediyor…

Saat 19:00. Yemek yemek değil de atıştırmak istiyoruz.Telefonlaşıyoruz. Bir iki kadeh eşliğinde mezelerden tırıtıklayarak masamızı gülüşünle zenginleştirmek istiyoruz. Senli şarkılar arka fondan çaldıkça kahkalara boğuluyoruz. Seviyoruz rakı içmeyi şalgam suyuyla…Kadehlerimiz sanki rakı değil aşk dolmuş yavaş değil hızlı içiyoruz rakı adabına ters ama aşkın raconuna uygun…Hızlı…

Bıçağın bile bölmeye isyan ettiği bir elmanın iki yarısıyız biz...Şehirde ışıklar söndükçe biz aydınlanıyoruz her gün… Ve her gün, hayat devam ederken biz beraber yaşlanıyoruz…